Vahetult enne jaanipäeva käisin (mina Sven) Margoga Prantsusmaal maailma suurimal, kreatiivseimal ja inspireerivamal loovusfestivalil Cannes Lions. Enam kui 13.000 loov- ja turundusinimesega festivalilt leidis esinejaid kõikidest maailma nurkadest tuues meie erialale värskeid lähenemisi ja vaatenurki. Otseloomulikult ei puudunud esinejate seast ka maailma tähed nagu Bono, Jared Leto, Sarah Jessica Parker jt, kes rääkisid enda, kui […]
Vahetult enne jaanipäeva käisin (mina Sven) Margoga Prantsusmaal maailma suurimal, kreatiivseimal ja inspireerivamal loovusfestivalil Cannes Lions. Enam kui 13.000 loov- ja turundusinimesega festivalilt leidis esinejaid kõikidest maailma nurkadest tuues meie erialale värskeid lähenemisi ja vaatenurki. Otseloomulikult ei puudunud esinejate seast ka maailma tähed nagu Bono, Jared Leto, Sarah Jessica Parker jt, kes rääkisid enda, kui brändi, turundamisest (ja muidugi hullutasid kõiki kohalviibijaid).
Igal aastal ja festivalil (ja turundusel üldiselt) on oma kuum teema mida propageeritakse, millest räägitakse ja mida kõik järgida tahavad – sel aastal oli selleks storytelling. Pidevalt rõhutati, et edukaks turundamiseks ei piisa enam müügisõnumite pähetagumisest, vaid tuleb rääkida oma brändi lugu, mis tarbijaga haakub ning millega ta ennast siduda tahab. Peale mitmeid päevi storytellingu kummardamist astusid lavale loovinimeste elav legend Sir John Hegarty ja loovgeenius David Droga, kes ütlesid esimese asjana “Fuck the storytelling”! Ja seda üldse mitte sellepärast, et storytelling oleks vale, vaid sellepärast, et tegu on uue trendiga (nagu paar aastat tagasi oli big data ja enne seda social media). Hegarty kinnitas, et kõik need ägedad “trendid” on hea reklaami vältimatu osa, kuid ei saa minna hulluks keskendudes vaid ühele teemale. Näiteks 1964 aastal loodud Volkswagen’i ikooniline reklaam “Snow Plow” rääkis samuti oma brändi lugu, kuid selleks ajaks ei olnud väljendit storytelling lihtsalt välja mõeldud. Meeste teine, ja ehk isegi kõige tähtsam, sõnum oli “idee”. Ükskõik kui palju sa big data’t ei analüüsiks või sotsiaalmeedias ei oleks, siis edukaks turundamiseks peab kõige taga olema hea idee. Enne kui hakkad brändi ja reklaami looma, mõtle välja idee. Ja mitte lihtsalt idee vaid fucking hea idee! Idee on kui skelett, millele ehitatakse elu ümber. Ilma skeletita kukub kõik varem või hiljem kokku. Kolmas sõnum mille Sir John Hegarty ja David Droga välja tõid, oli suunatud otse klientidele: “Kui sul on sitt toode, mida inimesed ei taha, siis seda ei päästa ka maailma kõige parem idee.”
Festivali teiseks põhiteemaks, mida praktiliselt kõik esinejad vähem või rohkem puudutasid, oli mitmekesisus või multitasking. Toome näiteks disainerid: agentuuri kunstnikud ei tohiks istuda koos ühe laua taga nn “oma mullis”, vaid nad tuleks jagada laiali üle kontori. Seda sellepärast, et kui nad kõrvalistujalt arvamust küsivad, siis peaks tagasiside olema võimalikult värske ja uudne. Seda suudab pakkuda vaid “teises mullis” istuv inimene. Samamoodi ei tohiks disainer olla pelgalt disainer – ta peaks tundma huvi nii agentuuri teiste protsesside vastu (copywrite, produktsioon jne) kui ka hoopis kolmandate teemade vastu – ehk erinevad hobid ja huvid. Tulevikus on edukaks agentuuriks see, kes suudab kõige kiiremini kohaneda, uusi asju õppida ning vaadata maailma nii laia pilguga kui seda parasjagu vaja on. Agentuuri töö ei ole enam lihtsalt printreklaami tegemine, vaid brändi loomine, mis võib sisaldada sisedisaini, tootedisaini, suhtekorraldust ja jumal teab mida veel.
Lisaks loengutele ja workshop‘idele ei saa Cannes Lions’i puhul unustada ka auhinnagaalat, kus maailma parimatele kampaaniatele jagatakse erivärvides lõvisid. Kuna töid, kategooriaid ja auhindu on tõeliselt palju, siis siin kedagi ainuisikuliselt välja tooma ma ei hakka ja kõikide parimate töödega saad tutvuda siin: winners.canneslions.com/2014 |